Kdo z Vás byl letos na masopustní veselici? Co k masopustu patří a co je to fašank?
Když mi kamarádka ve zprávě napsala, jestli jsme byli na fašank, myslela jsem si, že spadla z Marsu. Pátek večer, řikala jsem si, asi měla už pár skleniček a nějak se ji to všechno přepsalo. Kdo ví, co chtěla napsat. Nakonec mi to nedalo a zeptala jsem se ji. Přeci jenom, co ji mám na to odpovídat, když nevím, co to je. Navíc lína huba, holý neštěstí. Odpověď byla jasná. Odepsala: Fašank = masopust 😊
I masopust může být příjemnou změnou a zážitkem v jednom, zvlášť pro ty, kdo mají rádi lidové zvyky. Myslím, že je to zároveň fajn způsob, jak dětem ukázat tradici, která je již několik století součástí společnosti. Nejen děti, ale i vy můžete nasadit masky a vyrazit do maškarního reje, jako jsme to udělali letos i my, a to hned dokonce dvakrát.
První masopust jsme zvládli v rámci jarních prázdnin, a to ve Vrchlabí, kde se nekonal tradičně o víkendu, jak to v mnoha městech bývá, ale ve všední den odpoledne. Udělali jsme si tak dvouhodinkové zpestření po denní lyžovačce, dali si koblížek a chleba se škvarkama a zapili to něčím na zahřátí. Ale aby to nevypadalo, že jsme hned přišli a hodovali ( i když musím říct, že tak to u nás často začíná i končí ), nejdřív jsme se samozřejmě zašli podívat do víru dění na samotný průvod, který se zrovna nacházel v zahradě zámku. Taneční veselice už zde byla v plném proudu a hudebníci hráli a zpívali nejrůznější lidovky. Po řádění na zámku se průvod přesunul zpátky na náměstíčko k roubence místního muzea, kde se daly koštovat nejrůznější dobroty.
Druhým masopustem, kterého jsme se zúčastnili byl nymburský masopust. Celodenní akce, kdy se všichni shromáždění sešli na náměstí a po úvodním zahájení se silnice zaplavily davy masek a převleků, dětí i dospělých, aby se společně průvodem přesunuli na Rejdiště k místním hradbám. Tam už čekaly nejrůznější stánky s občerstvením. Po cestě si náš malý pětileťák dokonce stihnul zatancovat i s medvědem a v cílové rovince se pak děti svezly na dřevěném kolotoči, mohly se juknout na divadýlko nebo zůčastnit soutěží. Zkrátka doprovodný program se dětem líbil a určitě příští rok vyrazíme rádi zas.
I když jsou na těchto akcích častými návštěvníky rodiny s dětmi, musím říct, že i dospěláci si přijdou na své. Já se zahřála svařáčkem, takže dejte něco na zub podle svého gusta, ochutnejte koláčky a koblížky a v klidu si projděte město. Doporučuji navštívit tyto typy akcí v různých městech, ať spojíte kulturu s poznáním a zároveň si uděláte plán na jednodenní výlet. Pro mě je vždy hlavní výhodou, že tak můžeme společný čas strávit venku.
A pokud někdo z vás má opravdu zajímavý tip na ověřený masopust, sem s ním. I já se nechám velmi ráda inspirovat na další akci.