Hledáte místo, kde si s dětmi užít společné lyžování? Vyrazte na lyže k sousedům!
Nedaleko Salcburku se nachází Filzmoos, kde si užijete plno zábavy i klidu. Samotná vesnička se nachází zhruba ve výšce 1000 m.n.m. a v blízkém okolí vás ohromí třeba velkolepý masiv Dachsteinu.
Pro lyžaře ( a musím říct, že i pro nelyžaře, což jsem já 🙂 ) nabízí Filzmoos až 20km sjezdovek bez front, a to jak pro pokročilé ( červené i černé sjezdovky), tak pro děti a začátečníky. Zdejší skiareál Filzmoos-Neuberg je totiž součástí lyžařského ráje Ski Amadé a v porovnání s většími alpskými středisky je vcelku klidný. Takže pokud si nevíte rady, kde si užít s dětmi lyžování v Alpách, prostor tohoto skiareálu je právě pro rodiny úplně ideální!
Takže letos jsme se po rodinné poradě a po třech sezónách trávených lyžováním v Krkonoších, kde v podstatě děti i já lyžovat začínaly, rozhodli zkusit zavítat na lyže k sousedům do Rakouska. Pro mě jako nelyžaře to byla děsivá představa až do poslední chvíle. Já a lyžovat v Alpách? Leda tak někde na kopečku pro nejmenší.
No nic, přesto jsem souhlasila, že za to nic nedáme a zkusíme to, ať máme porovnání, ač jsem vůbec nevěděla, co čekat a co si tam počnu. A dobře jsme udělali!
Vyrazili jsme na pět dní, usoudili jsme, že to bude stačit. Ať hned ze začátku roku nevyčerpáme týden volna, a zároveň ušetříme trochu i rozpočet a nezruinujeme se týdenním pobytem v Alpách. Co si budeme povídat, přeci jen ceny jsou zde trochu jinde, zvlášť pokud máte požadavky na lokalitu a ubytování. Navíc v zimní sezóně.
Kdo má předem dané priority na ubytování jako my, bude možná muset někde ze svých požadavků slevit. Ale nebojte, v Alpách je penzionů, hotelů a nejrůznějších apartmánů dostatek.
Největším problémem pro mě osobně bylo vybrat konkrétní skiareál, který by byl fajn pro rodiny s dětmi. Vybírala jsem tak dlouho, až jsem u hledání vyseděla důlek.
Googlila jsem nejlepší skiareály samozřejmě nejen na netu, ale i v nejrůznějších facebookových skupinách. Většinou ale někdo napsal, že ten a ten skiareál je bomba a někdo jiný pak, že se mu tam nelíbilo a dětem nevyhovoval. Takže mě postupem času hledání podle recenzí přestalo bavit a dala jsem na subjektivní pocit.
Hlavní pro nás bylo, aby to nebyla přeplněná sjezdovka ale skiareál vhodný pro malé návštěvníky. Naše další hlavní požadavky byly, aby byla sjezdovka nedaleko ubytování a případně tam jel i skibus. Samozřejmě taky, aby se jednalo o nějaký neprofláknutý skiareál, kde by se dalo tak nějak klidně lyžovat a ne jen kličkovat mezi rychlozávodníky.
Dále jsme chtěli sehnat ubytování za nějakou normální cenu, ale když chcete ubytko kousek od skiareálu, tak samozřejmě čím blíž, tím dražší…spíš tím drahý jako čert, takže oči vám pak při koukání na ceny jen vylejzaj z důlků a k tomu pusa dokořán. Takže to byl asi i ten nejtěžší oříšek.
Nakonec jsme tak nějak přimhouřili oči a rozhodli se, že to zkusíme a užijem si to na maximum.
Hned po příjezdu jsme šli během odpoledne omrknout dolní stanici lanovky Sixpack Mooslehen, která je součástí skiareálu Neuberg a našli si i zastávku skibusu. Měli jsme obavy že s parkováním to bude masakr, pokud nepřijedeme před otevíračkou, takže jsme počítali, že skibus to jistí.
Nakonec jsme místo skibusem těch asi 300 metrů jeli autem a naše obavy z parkování byly zbytečné. Zaparkovali jsme úplně bez problémů, sice byl všední den, ale ani o víkendu žádné trable s hledáním místa nebyly.
Vlastně byly zbytečný i obavy ze sedačkový lanovky, jestli přibrzdí a s dětma to zvládneme v poho ( resp. teda já, manžel žádný problémy s nastupováním ani vystupováním neměl, prostě sedne a jede :)). No a co víc si přát, lanovka má případně i průhledné zaklápění v případě nepřízně počasí a bez problému na ni stihnou nasednout i ti nejmenší. Je to vlastně zároveň i fajn způsob, jak si po sjezdu odpočinout a kochat se výhledy.
Po výjezdu nahoru vás uvítá horní stanice Swaigalm ve výšce asi 1358 m. n. m., kde se nachází kouzelná bouda s občerstvením, kde si můžete dát nejen řízek s hranolkama, ale i klasické místní speciality. Což samozřejmě vřele doporučuju. A výhledy jsou fakt neskutečný.
Ale teď zpátky k lyžování, ať hned nesedíme u kus žvance :). Hned za horní stanicí lanovky u výjezdu doleva je sjezd na „Filzzoo„, což je krásná panoramatická cesta pro děti, zpestřená postavami zvířátek. Jako první uvidíte nad tratí postavu žirafy a podél této dětské sjezdovky pak i nejrůznější opičky, palmy nebo lenochody. Trasa je dlouhá asi jeden kilometr a fakt je kouzelná a bude se dětem líbit.
Při sjezdu zpět k dolní stanici sedačkové lanovky sixpack Mooslehen se můžete po průjezdu „Filzzoo“ dál napojit na modrou i červenou lyžařskou dráhu, to už je jen na vás. Ač jsme plánovali skiareál využít víc, s touhle trasou jsme si vystačili nakonec všechny tři dny, protože se dětem fakt zamlouvala.
A mě ta modrá teda taky, ač jeden krátký úsek s muldama v době našeho pobytu až tak super nebyl, ale aspoň bylo dobrodrůžo.
Za odměnu jsme pak zašli na dobrotu u horní stanice Schwaigalm a kochali se parádníma výhledama a navíc i parádním počasím, to nám fakt přálo a nakonec jsme se i svlíkali z bund.
Doporučujeme ochutnat třeba tradiční pochoutku císařský trhanec s jablečným pyré nebo slaný tyrolský pokrm ze zbytků „Tiroler Gröstl„. Jen s Aperolem radši opatrně 🙂
Odkaz na video na facebooku, kde najdete tipy, co ochutnat najdete zde:
https://www.facebook.com/reel/575295742211717
A co když vás lyžování přestane bavit? Centrum Filzmoos, tam to žije. Krom restaurací a apres-ski barů můžete vyrazit třeba do místního Freizeitzentra, kde je i bazén. Pokud vlastníte Winter card, která je součásti některých z ubytování, můžete využít až dvě hodiny denně v bazénu zdarma. Nic velkýho však nečekejte, dětem to ale bude stačit, prostě na plavání akorát. My byli ubytovaní na okraji ve velice klidné části s pár domečky, takže klídeček a přitom kousek od skiareálu.
Při naši návštěvě během jarních prázdnin jsme měli trochu obavy, že na prosluněných svazích a při 15 stupních už se lyžovat moct dát nebude, ale na sjezdovkách byl sníh krásně udržovaný.
Filzmoos však není jen o lyžování, je i rájem pro běžkaře. Dokonce zde najdete i vysokohorskou běžkařskou trasu dlouhou 16 kilometrů. Trasa začíná u horní stanice Langlaufhaus a nabízí neskutečná panoramata. Až jsem si sama říkala, že snad začnu i běžkovat. No co není, může bejt, tak uvidíme.
Navíc vás tato malebná vesnička uchvátí třeba i svými charakteristickými romantickými projížďkami na koňských spřežení ve sněhu. No a na co nesmím zapomenout jsou každoročně konané balónové slavnosti. Horkovzdušné balóny tu ovládnou nebe většinou během ledna a za hudebního doprovodu prý stoupají krásně nasvícené a osvětlené až k nebeským výšinám. To musí bejt fakt zážitek.
No je fakt, že balóny jsme moc nesledovali, ale při snídani poslední den před odjezdem jsme asi tři nebo čtyři náhodou zahlídli z okna. No zamávali nám na rozloučenou a to je znamení, že se sem třeba i další rok vydáme. Bylo to na pohodu.
Mapa skiareálu Filzmoos:
Skipasy se nejvíce vyplatí na celý den. Pokud však víte, že to bude na vás nebo děti moc, tak volte časově omezené na 3 hodiny nebo např. do 13 hodin nebo od 12 hodin. Nezapomeňte ani na výhodné rodinné skipasy.